Čo je kľúčový problém Slovenska

Autor: Samuel Diatka | 3.3.2016 o 19:34 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  200x

Je tesne pred voľbami a politici sa snažia presvedčiť nás o tom, že poznajú naše problémy, respektíve tieto problémy dokážu riešiť. Po sledovaní posledných výstupom mám pocit, že sa nám snažia ponúknuť tovar, ktorý majú na sklade  

akurát väčšinou ide o starší tovar bez sezónnych zliav. Slová ako čistota , transparentnosť ,morálka, slušnosť len tak lietajú, ale je potrebné poznamenať, že skutek často utek. Máme 27  rokov po nežnej revolúcii, keď si ľudia otvorene hovoria o tom, či to, čo sme za 27 rokov dosiahli stojí vôbec za to. To je vážne. Za dvadsať rokov ( od 48  do 68 ) bol vybudovaný socializmus . Čo sme vybudovali my za 27  rokov ? A to je otázka na všetky relevantné strany nielen na jednu. Keby bol tábor zlých a dobrých bolo by to pozajtra oveľa jednoduchšie. Bohužiaľ to nie je to čierno -biele. A prečo je to tak ?

Je to tak preto, že sme systematicky nebudovali inštitúcie, ktoré by boli schopné reálne fungovať a chrániť hodnoty, ktoré hlásajú. Ak nebudujete fungujúci systém inštitúcií , tak čestnosť, transparentnosť, morálka sú len slová. Nenadarmo je  pri začiatkoch právneho štátu garancia práva na spravodlivý proces, aby nikto nemohol byť zbavený života, slobody a majetku bez riadneho súdu. Na tomto stojí koncepcia angloamerického rule of law. Keď to vedeli naši predkovia v  13 storočí ( 1215 magna charta ) , tak mi nemusíme objavovať 800 rokov objavené. Stačí len aplikovať do praxe.

Ako sa dotýka nevymožiteľnosť práva nás konkrétne. Minulý rok tu rezonovala reštrukturalizácia jednej veľkej firmy ( netreba menovať ) . Ja osobne nehodnotím zákonnosť/ nezákonnosť procesu, ktorého som nebol účastníkom. Faktom ale , že mám za sebou bohaté skúsenosti skúseností s konkurzmi a príbehov ako bol tento sa odohrávajú desiatky / možno stovky.

Čo to v praxi znamená pre štát - ak veritelia prídu o 1000.000 Eur napríklad preto, lebo firma skrachuje, alebo zmizne vytvoria opravné položky do výšky 100% nedobytnej pohľadávky o ktorú prišili. To znamená, že ak dodávatelia prídu o milion Eur , štát nepriamo príde o 220.000 Eur v čistom aj keď tam nemusel mať pohľadávku. Myslím, že nie je nutné zdôrazňovať, že sumy sú ďaleko vyššie. 

Štát nejako tie peniaze zohnať musí. Robím z právnikom, ktorý kedysi robil pre jednu veľkú banku a povedal - my sme zlyhané úvery postúpili a zvýšili poplatky - a bol pokoj . Toto presne robí štát. Každý, kto sleduje legislatívu musí si všimnúť, že sa stále viac a viac ukladá na malých , ale systém vymožiteľnosti práva sa podstatne  nereformuje, Ja tvrdím, že pokiaľ nebudeme mať profesionálnu štátnu správu a nezreformujeme justíciu tak sú reči o efektivite iba rečníckym cvičením.

Preto treba rozmýšľať nie v rovine prázdnych fráz, ale konkrétnych skutkov.

Želám peknú volebnú sobotu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?