Čo je kľúčový problém Slovenska

Autor: Samuel Diatka | 3.3.2016 o 19:34 | Karma článku: 4,38 | Prečítané:  176x

Je tesne pred voľbami a politici sa snažia presvedčiť nás o tom, že poznajú naše problémy, respektíve tieto problémy dokážu riešiť. Po sledovaní posledných výstupom mám pocit, že sa nám snažia ponúknuť tovar, ktorý majú na sklade  

akurát väčšinou ide o starší tovar bez sezónnych zliav. Slová ako čistota , transparentnosť ,morálka, slušnosť len tak lietajú, ale je potrebné poznamenať, že skutek často utek. Máme 27  rokov po nežnej revolúcii, keď si ľudia otvorene hovoria o tom, či to, čo sme za 27 rokov dosiahli stojí vôbec za to. To je vážne. Za dvadsať rokov ( od 48  do 68 ) bol vybudovaný socializmus . Čo sme vybudovali my za 27  rokov ? A to je otázka na všetky relevantné strany nielen na jednu. Keby bol tábor zlých a dobrých bolo by to pozajtra oveľa jednoduchšie. Bohužiaľ to nie je to čierno -biele. A prečo je to tak ?

Je to tak preto, že sme systematicky nebudovali inštitúcie, ktoré by boli schopné reálne fungovať a chrániť hodnoty, ktoré hlásajú. Ak nebudujete fungujúci systém inštitúcií , tak čestnosť, transparentnosť, morálka sú len slová. Nenadarmo je  pri začiatkoch právneho štátu garancia práva na spravodlivý proces, aby nikto nemohol byť zbavený života, slobody a majetku bez riadneho súdu. Na tomto stojí koncepcia angloamerického rule of law. Keď to vedeli naši predkovia v  13 storočí ( 1215 magna charta ) , tak mi nemusíme objavovať 800 rokov objavené. Stačí len aplikovať do praxe.

Ako sa dotýka nevymožiteľnosť práva nás konkrétne. Minulý rok tu rezonovala reštrukturalizácia jednej veľkej firmy ( netreba menovať ) . Ja osobne nehodnotím zákonnosť/ nezákonnosť procesu, ktorého som nebol účastníkom. Faktom ale , že mám za sebou bohaté skúsenosti skúseností s konkurzmi a príbehov ako bol tento sa odohrávajú desiatky / možno stovky.

Čo to v praxi znamená pre štát - ak veritelia prídu o 1000.000 Eur napríklad preto, lebo firma skrachuje, alebo zmizne vytvoria opravné položky do výšky 100% nedobytnej pohľadávky o ktorú prišili. To znamená, že ak dodávatelia prídu o milion Eur , štát nepriamo príde o 220.000 Eur v čistom aj keď tam nemusel mať pohľadávku. Myslím, že nie je nutné zdôrazňovať, že sumy sú ďaleko vyššie. 

Štát nejako tie peniaze zohnať musí. Robím z právnikom, ktorý kedysi robil pre jednu veľkú banku a povedal - my sme zlyhané úvery postúpili a zvýšili poplatky - a bol pokoj . Toto presne robí štát. Každý, kto sleduje legislatívu musí si všimnúť, že sa stále viac a viac ukladá na malých , ale systém vymožiteľnosti práva sa podstatne  nereformuje, Ja tvrdím, že pokiaľ nebudeme mať profesionálnu štátnu správu a nezreformujeme justíciu tak sú reči o efektivite iba rečníckym cvičením.

Preto treba rozmýšľať nie v rovine prázdnych fráz, ale konkrétnych skutkov.

Želám peknú volebnú sobotu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?